Farma Kameničany

Pěstujeme prémiové odrůdy rajčat vyznačující se vysokou mírou vzniku chuťové závislosti.

Hledali jsme smysluplné využití pro elektřinu a teplo z naší bioplynové stanice v Kameničanech a v Nizozemí nás nadchnuly produkční skleníky. V zemi, která má podobnou velikost a podobný počet obyvatel jako ČR, je jich v provozu více než 10 000 ha.

Bylo nám jasné, že pokud chceme nabízet výstavbu produkčních skleníků na klíč, musíme sami prokázat, že hi-tech produkční skleník může ekonomicky fungovat i v českých nebo slovenských podmínkách. Zároveň je pro nás náš vlastní projekt laboratoří a zdrojem neocenitelných provozních zkušeností. Nabízíme pak dalším investorům – farmářům pouze technologie, které jsme si sami vyzkoušeli a vyvarujeme se při návrhu technologie chyb, které jsme sami udělali.

V roce 2014 jsme postavili nejmodernější hi-tech produkční skleník na území ČR a SR, který jako jediný díky použití pěstebních světel dodává produkci na trh 12 měsíců v roce. Jako první pěstitel rajčat na Slovensku jsme získali prestižní ocenění Značka kvality SK GOLD, a to pro všechny naše produkty. Udržitelnost je pro nás klíčové téma. Zdrojem tepla a elektřiny pro náš skleník je bioplynová stanice. Minimalizujeme emise z dopravy, protože pěstujeme rajčata pro zákazníky v České a Slovenské republice. Proti škůdcům používáme biologickou ochranu. Pro pěstování používáme organický substrát, který po ukončení pěstební sezóny kompostujeme. Shromažďujeme veškerou dešťovou vodu i přebytečnou vodu ze závlahy a znovu ji používáme pro závlahu rostlin. Vytvořili jsme 40 nových celoročních pracovních míst s jednosměnným provozem od pondělí do pátku pro místní lidi.

Rozhodli jsme se pěstovat pouze ty nejchutnější odrůdy v top-segmentu rajčat, abychom nekonkurovali domácím producentům. Od počátku jsme se soustředili kromě pěstování i na marketing. Je nám velkou ctí, že jsme se stali pěstitelem ovoce a zeleniny s největší komunitou fanoušků na Facebooku na Slovensku.

Bližší informace na www.farmakamenicany.cz

Sledujte nás na Facebooku